En Güzel Hediye Müzikli Kar Küresi

2018-11-25

En Güzel Hediye Müzikli Kar Küresi

Hediye almak veya vermek insan ilişkilerinin en sıcak yanıdır diyebiliriz. Özellikle bu hediye müzikli ışıklı kar küresi ise içimiz daha da ısınır. Sevdiğiniz birinden hediye almak günlük koşuşturmaların içinde bir anlık bile olsa nefes almak gibidir aslında. Onca hengamenin içinde içten bir gülümseme ararız ve bu gülümsemeyi bize sağlatan insanlarla yakınlık kurarız. Sevdiklerimize hediye almak insani etkileşimin en güzel en keyif verici yanıdır. 

Müzikli ışıklı kar küresi aklıma gelen en sıcak hediyelerden bir tanesidir. Oradaki dünya bildiğimiz dünyadan biraz farklıdır. Bildiğimiz zaman kavramı daha yavaş akar gider. Müzikli ışıklı kar küresini elimize alıp ters yüz etsek de ağır ama kendi içinde bir düzenle kürenin içindeki figürler yavaş yavaş sabit halini alır ve bu son hali bize o figürlerin gerçekliğini yansıtır. 

Müzikli ışıklı kar kürelerinin içinde elbette ki her duyguya ayrı ayrı yer vardır. Yalnızlık çeken figürün başından aşağı bir de kar taneleri yağdırmak size göre belki acımasızcadır ama kürenin içinde birbirine sevgiyle bakan oğlan ve kızın başından aşağı konfeti yağdırmak gibi romantik bir duyguyu da size hissettirebilir. Dans eden bir balerin kar küresinin içinde sabit olarak dursa bile, kar tanecikleri üzerine yağdığında size dans ediyormuş gibi görünebilir ya da sevimli bir köpek kulübesinin önünde size bakışlarıyla dostluk hissini tattırabilir.

Çocukluğumuzun yüz güldüren hayali karakteri Noel baba, içi oyuncak dolu bir şekilde sırtına attığı torbasıyla yola çıkmıştır artık. Çocuklara düşen pay ise müzik ve ışıklar eşliğinde bir cümbüşle Noel babanın ilk önce kendi evlerine gelmesi için müzikli ışıklı kar küresini bir ritüelin kuralıymış gibi hızla sallayarak ilk olarak onların evine gelmesini ummaktır. Hızla sallamalı ki kar etkisini arttırsın ve kış ile birlikte Noel baba yollara düşsün.

Kışın küreyi elimize almak içimizi üşütür sanki. Mevsimlerin şaşmaz düzeni küre içinde tek düze bir mevsimin kalıbı içine hapsolmuştur. Yazın ise içimizi serinletir ters yüz edince ve insan hayatının değişkenliğinin küçük ölçekli yansımasıdır bu haliyle.

İlk önceleri yılbaşı figürleri ağırlıklı müzikli ışıklı kar küreleri mevcutken zaman geçtikçe küre içinde yer akan senaryolar çoğalıvermiştir. Her yetişkin insan aslında, içinde çocukluğunu da yaşar düsturunu göz önüne alırsak; zamanla yetişkinler kendi içlerinde nostaljik buruk bir arayışla birbirlerine kar küreleri hediye etmeyi benimsemişlerdir. Artık kar kürelerinin parlak ışıklarına kanan yalnızca çocuklar değildir. 

Müzikli ışıklı kar küresi pek çoğumuzun belki de aldığımız ilk hediyelerden biridir. Ele avuca sığan ufak bir faunusun içinde zaman adeta hiç kıpırdamadan durmuştur. Bu duran zamanın yansıması da aslında yaşadığımız hayatların bir kesiti gibidir. 

Hediye alıp vermek zamanı durduran bir güce sahiptir. Sahip olduğumuz hediyeler bir bakıma hayatımızın önemli durakları, geriye dönüp baktığımızda hatırlanması biraz acı verici olsa da aynı zamanda yüzümüzü gülümseten totemleridir. Doğum günü, yılbaşı, evlilik yıldönümü gibi hayatımızın önemli günlerini müzikli ışıklı kar küresi ile taçlandırmak ölümsüz bir anıya sahip olmamızı sağlar.

Hediyenin küçüğü olmaz sözü aslında sevdiklerimizle ve değer verdiklerimizle olan bağımızın maddi ölçüsünün gereksizliğini vurgular. Benim de hayatımda ilk verdiğim hediyelerden biriydi kar küresi. Çocukluğumda henüz ışıklı ve müzikli modelleri satılmıyordu elbette. Bir bank üzerinde oturmuş; yanıp yanmadığı belli olmayan sokak lambası adamın kasketine kadar boynunu bükmüş  figürün yalnızlığını vurguluyordu. Küreyi alıp ters yüz etmek ve karları üzerine yağdırmak adamın sessiz yalnızlığını daha dramatik bi hale sokuyordu. Elbette çocuk aklımla aldığım bu hediyeyi birilerine hüzün verir diye tasarlamamıştım. Aradan geçen onca yıldan sonra, kimbilir kar küremdeki esrarengiz adam belki hala birileri küreyi ters yüz etsin diye bekliyordur.

Aradan yıllar geçtikten sonra bana da kar küresi hediye edildi. Üstelik beklemediğim ve beni hediye alacak kadar düşündüğünü sanmadığım ilk heyecanımdı bu kişi. Bu sefer müzikli ve ışıklı olanlarından biriydi. Kürenin içinde yansıtılan enstantaneler günümüz çeşitliliğine ayak uydurur türde daha hareketli hale getirilmişlerdi. Parıldayan ve göz kamaştıran ışıklar, dinleyicinin ruh haline göre değişen -kimi zaman hüzünlü kimi zaman eğlenceli- gelen müzik ve elbette küre hediyelerinin asıl vurucu yanı olan kar tanecikleri. 

Müzikli ve ışıklı kar küresi hediyemi uzun yıllar saklamaya çalıştım fakat ergenliğin yetişkinliğe atılan ilk adımları biraz baş kaldırı ve otorite karşıtlığı şeklinde geçtiği için ışıklı müzikli küreli asi olarak görülmek istemedim. Bana ilk heyecanımı anımsatsa da hayatında yeni heyecanlar yaşayacağını düşündüğüm biri olan komşunun ufak kızına bu büyüleyici küreyi verdim. Aslında bu da bir nevi hediyeydi; yani belki hediyenin hediyesi olur mu yahu filan diye düşünülebilir ama hediyenin yaşamı ve kalıcılığı devam etmiş oldu.

Öte yandan ergenliğin zorlama maskülen tavırlarının etkisini yitirdiği yetişkinlik döneminde ve özellikle orta yaş üzerinin kırılgan ruh hali dönemecinde insanoğlu iç yaşantısının zenginliğini aramaya başlar. Bu arayışta bazen kendini bulmak uzun sürerken, bazen de size uzanan bir el hızlıca benliğinizin gelişimini sağlar. Yıllar süren toplum hayatının normları ve dayatmaları kendi iç dünyamızı felce uğratırken bizleri insan havuzu içinde hergün suyu doldurulup boşaltılan su zerresine indirgemiştir. İşte hayatın içindeki arayış bu zamanlarda anlam kazanır. Topluma karşı yaşanılan güç gösterisi bitmiştir artık. Kendi kırılganlığını gizlemeden iç huzur arayışı insanın ileriki yaş dönümlerinin hikayesidir.

Bu yaş dönümleri geride kaldıkça hediyeler yeniden değer kazanır ve fotoğraf albümlerinin zamanla birbirine yapışmış sayfaları aralanmaya başlar. Bu döngüyü yaşayan komşumuz İkbal teyze 60 yaşını sürerken, kar küresi koleksiyonu yapmaya karar verdi. Çeşit çeşit müzikli ve ışıklı kar kürelerinin düğmesine basıp onları ters yüz edince umulmadık bir renk cümbüşü misafir odasını panayır yerine döndürmeye yetiyordu. Onun koleksiyonunu bilenler -biraz da hediye seçimi karmaşasını kolayladıklarından olacak- müzikli ışıklı kar küresi hediye ediyorlardı ona. Müzikli ve ışıklı kar küresini elime alıp her salladığımda geçmişimin farklı enstantaneleri beliriyor gözümde demişti İkbal teyze bir keresinde ve bu sayede sahip olduğu kürelerin ona ne hissettirdiğini anlamış oldum. 

Sallayınca bazen iş dönüşü babamın yolunu gözlerkenki çocukça özlemlerim, bazen annem yüzüne küreyi tutup eciş bücüş asimetrik yansımasına kıyasıya güldüğüm ve gülmenin daha içten daha kolay olduğu yılları hatırlıyorum. Bazen harıl harıl yanan kömür sobasının karşısında oturup teker teker dizdiğim kestanelerin yanık ve lezzetli kokusunu hissediyorum. Müzikli ışıklı kar küresi izlemek hayatınızın farklı kesitlerinden hoş anları ve hatıraları yeniden zihninizde canlandırmaya yeter de artar bile.

Sevdiklerinize sadece özel günlerde ve yıldönümlerinde değil, onları anımsadığınız onları anımsatan her günde hediye alabilirsiniz. Müzikli ışıklı kar küresi de bu hediye seçeneklerinden biri olabilir. Hediye alma konusunda daha fazla fikir sahibi olabilmek için yazılarımı takip etmeye devam edin. Unutmayın her hediye bir yolculuk ve insan hayatına kazınmış önemli bir anı simgeler. İnsanların hayatına dokunmanız ve sizin hayatınıza dokunulması dileklerimle şimdilik hoşçakalın.